Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Playoff Result |
1 | North Andrew (8) | 14-0 | 80 | State Champion |
2 | Worth County | 9-3 | 72 | District 4 Runner-up |
3 | Archie | 12-1 | 60 | State Semifinalist |
4 | Platte Valley | 9-2 | 56 | District 4 Semifinalist |
5 | East Atchison | 9-2 | 45 | District 4 Semifinalist |
6 | Bishop LeBlond | 10-4 | 40 | State Runner-up |
7 | Albany | 8-2 | 39 | District 4 Quarterfinalist |
8 | Drexel | 10-2 | 23 | District 1 Runner-up |
9 | Orrick | 11-1 | 14 | District 3 Runner-up |
10 | Lockwood | 8-3 | 7 | District 1 Semifinalist |
Also receiving votes: Sweet Springs 4
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Playoff Opponent |
1 | North Andrew (6) | 9-0 | 78 | vs. Stanberry (4-5) |
2 | Archie (2) | 9-0 | 71 | vs. Greenfield (3-7) |
3 | Albany | 8-1 | 62 | at #8 East Atchison (8-1) |
4 | Worth County | 7-2 | 55 | vs. Rock Port (6-3) |
5 | Platte Valley | 8-1 | 54 | vs. South Holt (6-4) |
6 | Orrick | 9-0 | 35 | vs. DeKalb (2-8) |
7 | Drexel | 8-1 | 27 | vs. Osceola (2-8) |
8 | East Atchison | 8-1 | 24 | vs. #3 Albany (8-1) |
9 | Lockwood | 7-2 | 21 | vs. Rich Hill (1-7) |
10 | King City | 6-3 | 4 | vs. Pattonsburg (3-6) |
10 | North Shelby | 7-2 | 4 | vs. Concordia (4-6) |
10 | St. Paul Lutheran | 7-2 | 4 | vs. Knox County (3-7) |
Also receiving votes: Bishop LeBlond 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 9 Opponent |
1 | North Andrew (6) | 8-0 | 78 | vs. Southwest Livingston (0-8) |
2 | Archie (2) | 8-0 | 70 | vs. Liberal (6-2) |
3 | Albany | 7-1 | 62 | at Pattonsburg (3-5) |
4 | Platte Valley | 7-1 | 57 | at #6 East Atchison (8-0) |
5 | Worth County | 6-2 | 50 | at Stanberry (3-4) |
6 | East Atchison | 8-0 | 33 | vs. #4 Platte Valley (7-1) |
7 | Orrick | 8-0 | 28 | vs. Santa Fe (4-4) |
8 | Drexel | 7-1 | 21 | vs. #10 St. Paul Lutheran (7-1) |
9 | Lockwood | 6-2 | 18 | vs. Rich Hill (1-7) |
10 | St. Paul Lutheran | 7-1 | 15 | at #8 Drexel (7-1) |
Also receiving votes: King City 2, North Shelby 2, Braymer 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 8 Opponent |
1 | North Andrew (6) | 7-0 | 78 | vs. #5 Worth County (6-1) |
2 | Archie (2) | 7-0 | 71 | at Sweet Springs (4-3) |
3 | Albany | 6-1 | 63 | at #10 King City (5-2) |
4 | Platte Valley | 6-1 | 56 | vs. Stewartsville-Osborn (4-3) |
5 | Worth County | 6-1 | 49 | at #1 North Andrew (7-0) |
6 | East Atchison | 7-0 | 33 | at Stanberry (3-3) |
7 | Orrick | 7-0 | 27 | vs. North Shelby (6-1) |
8 | Drexel | 6-1 | 21 | vs. Osceola (1-6) |
9 | Lockwood | 5-2 | 18 | at Appleton City (4-3) |
10 | King City | 5-2 | 11 | vs. #3 Albany (6-1) |
10 | St. Paul Lutheran | 6-1 | 11 | vs. Knox County (2-5) |
Also receiving votes: North Shelby 2
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 7 Opponent |
1 | North Andrew (4) | 6-0 | 75 | at #3 Albany (6-0) |
2 | Archie (2) | 6-0 | 71 | vs. Jasper (3-3) |
3 | Albany (2) | 6-0 | 68 | vs. #1 North Andrew (6-0) |
4 | Platte Valley | 5-1 | 57 | at DeKalb (1-5) |
5 | Worth County | 5-1 | 48 | vs. Pattonsburg (2-4) |
6 | East Atchison | 6-0 | 30 | at Stewartsville-Osborn (4-2) |
7 | Orrick | 6-0 | 27 | at Norborne/Hardin-Central (2-4) |
8 | North Shelby | 6-0 | 23 | vs. St. Paul Lutheran (5-1) |
9 | Drexel | 5-1 | 21 | vs. Greenfield (1-5) |
10 | King City | 4-2 | 10 | at Schuyler County (4-2) |
Also receiving votes: Lockwood 7, St. Paul Lutheran 3
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 6 Opponent |
1 | North Andrew (4) | 5-0 | 73 | vs. Stanberry (3-2) |
2 | Albany (1) | 5-0 | 68 | vs. St. Joseph Christian (0-5) |
3 | Archie (2) | 5-0 | 65 | vs. #5 Drexel (5-0) |
4 | Platte Valley | 4-1 | 56 | at Southwest Livingston (0-5) |
5 | Drexel (1) | 5-0 | 50 | at #3 Archie (5-0) |
6 | Worth County | 4-1 | 46 | vs. Knox County (1-4) |
7 | East Atchison | 5-0 | 25 | at Mound City (1-4) |
7 | Orrick | 5-0 | 25 | vs. Sweet Springs (3-2) |
9 | North Shelby | 5-0 | 18 | vs. Keytesville (0-5) |
10 | King City | 3-2 | 5 | at Rock Port (3-2) |
10 | Lockwood | 3-2 | 5 | vs. Liberal (4-1) |
Also receiving votes: Stanberry 2, St. Paul Lutheran 1, Stewartsville-Osborn 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 5 Opponent |
1 | North Andrew (4) | 4-0 | 71 | vs. St. Joseph Christian (0-4) |
2 | Platte Valley (1) | 4-0 | 69 | at #4 Albany (4-0) |
3 | Archie (2) | 4-0 | 64 | at Bishop LeBlond (2-2) |
4 | Albany | 4-0 | 58 | vs. #2 Platte Valley (4-0) |
5 | Worth County | 3-1 | 47 | vs. #8 King City (3-1) |
6 | Drexel (1) | 4-0 | 45 | vs. Rich Hill (0-4) |
7 | East Atchison | 4-0 | 32 | vs. Rock Port (3-1) |
8 | King City | 3-1 | 28 | at #5 Worth County (3-1) |
9 | Orrick | 4-0 | 13 | at Northwest (Hughesville) (0-4) |
10 | North Shelby | 4-0 | 8 | at Knox County (1-3) |
Also receiving votes: Lockwood 2, Stanberry 2, Bishop LeBlond 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 4 Opponent |
1 | North Andrew (4) | 3-0 | 70 | vs. Northland Christian (FT-Win) |
2 | Worth County (1) | 3-0 | 66 | at #6 Albany (3-0) |
3 | Archie (2) | 3-0 | 65 | vs. Osceola (1-2) |
4 | Platte Valley | 3-0 | 61 | vs. South Holt (1-2) |
5 | Drexel (1) | 3-0 | 50 | at Jasper (2-1) |
6 | Albany | 3-0 | 37 | vs. #2 Worth County (3-0) |
7 | East Atchison | 3-0 | 31 | vs. DeKalb (1-2) |
8 | King City | 2-1 | 27 | vs. Pattonsburg (1-2) |
9 | Orrick | 3-0 | 20 | at Braymer (2-1) |
10 | North Shelby | 3-0 | 7 | vs. Schuyler County (2-1) |
Also receiving votes: Bishop LeBlond 2, Lockwood 2, Stanberry 2
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 3 Opponent |
1 | Drexel (5) | 2-0 | 74 | at Appleton City (1-1) |
2 | North Andrew (3) | 2-0 | 70 | at Pattonsburg (1-1) |
3 | Platte Valley | 2-0 | 62 | at Nodaway Valley (0-2) |
4 | Archie | 2-0 | 59 | at Rich Hill (0-2) |
5 | Worth County | 2-0 | 51 | vs. #7 Bishop LeBlond (1-1) |
6 | East Atchison | 2-0 | 32 | at South Holt (1-1) |
7 | Albany | 2-0 | 25 | at Mound City (0-2) |
Bishop LeBlond | 1-1 | 25 | at #5 Worth County | |
9 | King City | 1-1 | 18 | at Stanberry (1-1) |
10 | Orrick | 2-0 | 14 | vs. Concordia (1-1) |
Also receiving votes: Stanberry 6, Jasper 2, Lockwood 1, Santa Fe 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 2 Opponent |
1 | Drexel (7) | 1-0 | 78 | vs. Lockwood (0-1) |
2 | North Andrew (1) | 1-0 | 66 | at #6 Bishop LeBlond (1-0) |
3 | Archie | 1-0 | 61 | vs. Appleton City (1-0) |
4 | Platte Valley | 1-0 | 58 | vs. Rock Port (1-0) |
5 | Worth County | 1-0 | 49 | at St. Joseph Christian (0-1) |
6 | Bishop LeBlond | 1-0 | 40 | vs. #2 North Andrew (1-0) |
7 | Stanberry | 1-0 | 32 | at Albany (1-0) |
8 | East Atchison | 1-0 | 23 | at Nodaway Valley (1-0) |
9 | Braymer | 1-0 | 13 | vs. St. Paul Lutheran (0-1) |
10 | King City | 0-1 | 9 | vs. DeKalb (0-1) |
Also receiving votes: Orrick 4, Lockwood 2, Albany 1, Jasper 1, North Shelby 1, Rock Port 1, Sweet Springs 1
Rank | Team (First Place Votes) | Record | Points | Week 1 Opponent |
1 | Drexel (7) | 13-0 | 68 | at Liberal (4-6) |
2 | North Andrew (1) | 6-5 | 57 | vs. #10 King City (10-3) |
3 | Platte Valley | 8-3 | 53 | vs. Mound City (5-6) |
4 | Archie | 10-2 | 49 | at #9 Lockwood (7-4) |
5 | Worth County | 13-1 | 41 | vs. South Holt (7-3) |
6 | Bishop LeBlond | 10-2 | 31 | at Pattonsburg (3-7) |
7 | Stanberry | 6-4 | 28 | vs. St. Joseph Christian (1-10) |
8 | St. Paul Lutheran | 8-4 | 13 | vs. Orrick (7-3) |
9 | Lockwood | 7-4 | 12 | vs. #4 Archie (10-2) |
10 | King City | 10-3 | 11 | at #2 North Andrew (6-5) |
Also receiving votes: Braymer 6, East Atchison 6, Jasper 6, North Shelby 3, South Holt 1
Devin Albertson - Missouri 8-Man Football
Anthony Crane - Missouri 8-Man Football
Chris Duerr - KHQA
Cole Young - Preps KC
Derek Martin - KMA Sports
Jon Dykstra - Maryville Daily Forum
Mitchell Riberal - KQ2 Sports
Tommy Rezac - KFEQ/St. Joseph Post